Музика на уроці

Музичне втілення української поезії для демонстрації на уроках
21 березня світ відзначав Всесвітній день день поезії. Чи варто говорити про те, що учні у школах не завжди готові сприймати поетичні твори кращих митців? Ще більшу складність викликає необхідність вивчити той вірш напам’ять. Як результат, діти у більшості своїй стороняться поетичних творів на уроках літератури, вважаючи їх надто складними і нудними.
Спробуйте достукатись до школярів через музику. Підтверджено, що поезія часто краще сприймається саме у пісенній формі. Правда, не забудьте попередити школярів, що музиканти часто адаптують вірші для більш зручного виконання. Нехай зібрані нами поетичні твори у виконанні сучасних гуртів не входять до програми української літератури, але інколи корисно вийти за її межі.
  • Біла Вежа «Виростеш ти, сину» (Василь Симоненко)


Український рок-гурт «Біла вежа» взявся за непросту роботу – виконати один з кращих віршів в історії української літератури. «Лебеді материнства» В. Симоненка – легендарна поезія, тому взятися за її музичне втілення – досить сміливе рішення для рок-гурту. У 2014 році музиканти отримали дозвіл на використання твору від онуки поета Мирослави Симоненко.

  • Kozak System «Не моя» (Василь Симоненко)


Поезія Василя Симоненка десятиліттями надихає на нові творчі звершення. Рок-гурт «Kozak System» також потрапив під цей містичний вплив, обравши для виконання поезію «Ну скажи – хіба не фантастично» з певною адаптацією. Вірш має особливу атмосферу. Поет помер надто передчасно у віці 28 років, тому поезія, написана за рік до загибелі сприймається особливо філософськи:
Як це все буденно!
Як це звично!
Скільки раз це бачила Земля!
Але ми з тобою...
Ми не вічні,
Ми з тобою просто – ти і я...
Ця поезія та її музичне втілення можна використати у процесі вивчення біографії поета. Перетворіть цей особливий етап навчання на не звичне цитування підручника.

  • Ліна Костенко, Микола Вінграновський, Дмитро Павличко а альбомі гурту «Фіолет»

Гурт «Фіолет» випустили міні-альбом, який так і назвали: «НаВірші». На музику було покладено 5 відомих поезій авторства Ліни Костенко («Спини мене»), М. Вінграновського («Вас так ніхто не любить»), В. Стуса («Напевне, так і треба»), Д. Павличка («Якби я знав, де ти живеш»), Г. Чубай («У здивуванні знов стою німому»).
Як говорить лідер гурту, ідея створити такий альбом виникла досить давно. Особливо гнітила тенденція засилля у соцмережах цитат закордонних поетів, окрім за винятком лиш декількох українських постатей. «Володимир Маяковський, Сергій Єсенін, Йосип Бродський… Культові імена, без сумніву. Але концептуально ми маємо далеко не менш цікавих особистостей у нашій літературі», – говорить соліст та лідер гурту. Як бачите, подібна ідея суголосна з мотивацією написання цієї статті.
Гурт «Фіолет» випустили міні-альбом, який так і назвали: «НаВірші». На музику було покладено 5 відомих поезій авторства Ліни Костенко («Спини мене»), М. Вінграновського («Вас так ніхто не любить»), В. Стуса («Напевне, так і треба»), Д. Павличка («Якби я знав, де ти живеш»), Г. Чубай («У здивуванні знов стою німому»).
  • Тінь Сонця «У цьому полі, синьому, як льон» (Василь Стус)

Неможливо уявити пісенну естраду і без поезій Василя Стуса. У мережі існує досить багато пісень, створених за мотивами його творів. Ми ж зупинимо увагу саме на роботі «У цьому полі, синьому, як льон». Є у цьому виконанні щось трагічне, як і у вірші, як і у житті митця.
Ні. Вистояти. Вистояти. Ні —
стояти. Тільки тут. У цьому полі,
що наче льон. І власної неволі
спізнати тут, на рідній чужині.
У цьому полі, синьому, як льон,
супроти тебе — сто тебе супроти.
Проблема вибору, самотності, страху, у бажанні йти своїм шляхом неодмінно знайдуть відгук у серці школярів. Поезія Василя Стуса вивчається в 11 класі, і це вже той вік, коли школярі розуміють більше, ніж здається.





  • Pianoбой «Літак» (Микола Вінграновський)
Багато хто з сучасних музикантів звертається до поезій М. Вінграновського. Здається українці заново для себе відкривають твори цього поета. Дмитро Шуров подарував друге життя віршеві «Я сів не в той літак...».
Рік написання вірша – 1965. Якраз тоді молодий поет був на життєвому розпутті, з’ясовуючи своє місце у житті. Переосмислюючи прожиті роки, розмірковуючи, що зроблено, та що варто зробити. Ці переживання чудово передає ритміка вірша, його форма. Музичне втілення може стати суголосним внутрішнім переживанням підлітків. Навіть якщо поезія не за програмою, у межах загального вивчення творчості поета було б добре звернути увагу на її переродження у сучасній естраді.

  • Апокриф «Між іншим» (Ліна Костенко)
А ось це досить незвична інтерпретація творчого доробку геніальної поетеси. Не кожному вчителю вона буде до смаку, але багато хто з учнів оцінить реп-виконання. Стиль може подобатись, може й ні. Але саме такий підхід покаже учням, що українська поезія універсальна, було б бажання втілити її в музичному форматі.
– Люди, будьте взаємно ввічливі! –
і якби на те моя воля,
написала б я скрізь курсивами:
– Так багато на світі горя,
люди, будьте взаємно красивими!
  • «Виклик» Михайла Старицького

Той випадок, коли авторську пісню звикли вважати народною. Знайдіть час розказати учням про «Виклик» Михайла Старицького. Адже більшість чули саме пісню «Ніч яка місячна», не знаючи її витоків. Не зайвим буде нагадати про прекрасну поезію на уроках чи позакласних заходах.


Переконані у тому, що ви зможете назвати безліч сучасних виконавців, яких надихає українська поетична класика. Можете використати аудіо з виконанням віршів І. Франка: 
  • (Один в Каное «Човен»)

  •  Плач Єремії «Як на вулиці зустрінеш»


  •  Христина Соловій «Отсе тая стежечка»

  •  Кому вниз – «Орач»

Тараса Шевченка
  • Хочу ще "Тополя"

  •  Ot Vinta «Кохайтеся чорноброві»

  •  The Ukrainians «Стоїть явір над водою»

  •  Гурт «Скрябін» «Мені Однаково»


Ліни Костенко
  • Brutto «Вечірнє сонце»


  •  Jamala «Неандертальці»

  • Дмитро Лилик «В пустелі сизих вечорів»
  •  Ігор Жук, Ольга Богомолець «Що в нас було? Любов і літо»)
Лесі Українки
  • Сестри Тельнюк  «Досадонька»)



Залучайте кращі пісні у процесі вивчення української літератури, це пожвавить навчальний процес та навчить любити українську поезію.

15 українських народних пісень, які має знати кожен із нас (відео)

5797
Україна здавна славиться своєю співочістю. І це не просто слова, а підтверджені факти. Так, етнографи нарахували близько 200 тисяч українських народних пісень, а це більше, ніж у всіх інших націй! Найкращі фольклорні твори передаються з покоління в покоління, залишаючись повсякчас актуальними. Їх виконують як під час застіль, так під час Революцій. До вашої уваги 15 українських народних пісень, які вже давно стали улюбленими. Добірку склали у Радіо Максимум
Зможете не підспівувати? 😉

  • Розпрягайте, хлопці, коні

Автором цієї пісні, яка вже давно стала народною, вважають Івана Негребецького з Полтавщини. “Розпрягайте, хлопці, коні” була маршем загонів Нестора Махна, тому автор отримав за свою неї 25 років заслання в Магадан.

  • Ой у вишневому саду (О милий мій)

Ми не знаємо, хто і коли склав цю пісню про кохання, але без “Ой у вишневому саду” й досі не обходиться жодна забава.

  • Несе Галя воду

Хто лише не переспівував цю народну пісню… Таїсія Повалій, Тріо “Мареничів”, Христина Соловій, і навіть “Воплі Відоплясова”! Саме час заспівати про Галю:

  • Їхав козак за Дунай

Автором цього романсу вважають козака Харківського полку, філософа та поета Семена Климовського. Можливо, він написав її після невдалих турецьких походів Петра I. Пісня набула популярності ще в середині XVIII століття, та з часом її привласнили російські поети та композитори, створивши купу власних варіацій. Ні російською, ні французькою “Їхав козак за Дунай” не звучить так автентично та щиро, як українською. Дуже прониклива пісня про війну та розлуку.


  • Ти ж мене підманула

Ще одна пісня кожного застілля! За даними істориків, вперше вона згадується у 1897 році. Тоді “Ти ж мене підманула” належала до роду “триндичок”, тобто жартівливих молодіжних пісень. Натомість зараз в народі популярна не лише її класична версія, але й кілька удосконалених.
Від “копиці” до “Тьоща дай на машину” 😉













  • Ой на горі та й женці жнуть

Козацька народна пісня, яка стала “Запорозьким маршем”. Ймовірно, ця композиція виникла ще в другій половині XVII століття. Історики вважають, що вона пов’язана із Михайлом Дорошенком або Петром Конашевичем-Сагайдачним. У всякому разі, щоразу під час прослуховування цієї пісні нас переповнює гордість і за козаків, і за всіх захисників України.

  • Била мене мати

Народна рекрутська пісня, у якій дівчина тужить не так через те, що мама “била її березовим прутом”, а через тяжку долю свого коханого-рекрута, тобто солдата. У XIX ст. у війську служили 25 років, тому не дивно, чому вона хоче набутися з милим якнайдовше, навіть наперекір мамі…

  • Ой на горі два дубки

Цю жартівливу народну пісню, як-то кажуть, навіть горобці цвірінькають. Прості слова та притаманний українцям гумор – рецепт успіху кожного хіта.

  • Чорні брови, карії очі

Красива пісня про кохання до чарівної українки. Не так давно історики натрапили на ймовірного автора цього народного хіта: ним виявився поет середини ХІХ ст. Костянтин Думитрашко. Попри заборону українського слова в тодішній час, він залишив нам у спадок неповторний твір.

  • Ой у гаю при Дунаю

У народі побутують два варіанти цієї пісні, і обидва вони прекрасні. “Ой у гаю при Дунаю” відома, щонайменше, з 1916 року.

  • Як служив я в пана

Ще один взірець українського гумору. Цю пісню намагаються виконувати всі, однак запам’ятати слова не так і просто. Нумо разом:
А той індик, піндик, шпіндик.
А те гуся, суся-сюся
А те кача дрібно скаче
А та кура-чубатура,
Нема пір’я – одна шкура,
По садочку ходить та й ходить,
Курчаточок водить та й водить.

  • Ой чий то кінь стоїть

Автор цієї народної пісні невідомий, та вона дуже популярна не лише в Україні, а й за кордоном. Послухайте, як “Ой чий то кінь стоїть” співає Святослав Вакарчук, справді до мурашок.

  • Зеленеє жито, зелене

В Україні вважається, що під цю пісню слід зустрічати гостей. “Зеленеє жито, зелене” стала широко відомою в естрадному виконанні співачки Оксани Білозір та ВІА “Ватра”.













  • Плакуча гітара

Дуже прониклива та атмосферна пісня, яку виконують на весіллях. Наполегливо рекомендуємо послухати, бо зараз так уже не пишуть…

  • Повіяв вітер степовий

Одна з найпоширеніших українських стрілецьких пісень. Донедавна цю пісню вважали народною, але нещодавно етнографи дізналися ймовірного автора твору. Ним виявився Іван Маркович Витвицький з Івано-Франківщини. Пісню “Повіяв вітер степовий” він присвятив своєму братові, який був січовим стрільцем і загинув у боях за незалежність України. Ця композиція також ввійшла в альбом “Наші партизани” співака Тараса Чубая, а також гуртів “Плач Єремії” та “Скрябін”.


Немає коментарів:

Дописати коментар